Mohendžodáro - Odborné články

Léčba myomů

Autorka: Ing. Andrea Š.

Léčba myomů

Před 6 lety mi lékař na základě vyšetření ultrazvukem stanovil diagnózu, která mě šokovala - myom ve tvaru koule s průměrem 7,5 cm, vyrůstající z dělohy. Snažila jsem se proto získat co nejvíce informací, abych se uzdravila bez chirurgické operace. Gynekolog mi totiž po vnitřním ultrazvuku sdělil podle něj jediné možné řešení ne právě nejšetrnějším způsobem: ,Od této velikosti to bereme i s dělohou." Tehdy jsem chtěla mít ještě další dítě, o to víc jsem se snažila o uzdravení přírodní cestou.

Poslední dobou slyším stále častěji, že ženy buď nemohou otěhotnět, nebo trpí gynekologickými problémy - myomy,

cystami atd., inkontinencí (v některých případech již v 35 letech) a mnoha ženám, které jsou těhotné, lékaři doporučují v těhotenství ležet, aby neporodily předčasně. Podle mého názoru je zvýšený výskyt těchto potíží způsoben několika faktory, zejména však nedostatkem pohybu a přehnaným perfekcionismem - neustálou nespokojeností se sebou i s ostatními a z toho vyplývající frustrací, někdy dokonce depresemi.

Na kurzu baňkování s lektorkou Věrou Volnou (mimo jiné autorkou publikací Kniha první pomoci - cvičení při počátečních bolestech páteře a Vševěd dnešního člověka), která má dlouholetou praxi jako rehabilitační sestra a pak jako masérka, zejména s pacienty trpícími bolestmi zad, jsem se dozvěděla, že následkem sedavého způsobu života a dalších faktorů dochází k posunutí pánve, tj. jedna kyčel je výše než druhá. Toto posunutí kyčlí má za následek zejména následující potíže:
bolesti bederní páteře
u žen zvýšený výskyt cyst a myomů
problémy se správným odhadem času
problémy najít si odpovídajícího životního partnera.

Má pravá kyčel byla posunutá o 1,5 cm výše než levá a musím potvrdit, že jsem měla všechny tyto uvedené příznaky. Navíc jsem měla na pravé noze výrazně jiné svaly než na levé, protože vzhledem k posunuté pravé kyčli byla pravá noha delší. Nechala jsem si kyčle napravit Dornovou metodou, při níž je třeba nejprve poměřit délku dolních končetin, na základě čehož určíme, která kyčel je vysunutá. Na delší noze pak začínáme pracovat a kyčel jednoduchým způsobem zasuneme zpět do pouzdra. Nemůže se žádným způsobem zarazit dál do těla, to nejde. Může se posunovat jenom z těla ven; to se stává nešetrným zacházením už při porodu, nesprávným sezením s nohou přehozenou přes nohu, vibracemi při jízdě autem.

Náš pohyb je nedostatečný a těla dospělých i dětí svalově ochabnou a lehce dojde i k posunutí kyčelních kloubů. Při vychýlení nevědomě ulevujeme jedné polovině těla a jeho tíha přechází na jednu končetinu, druhá slábne. Vlastně si tuto nesouměrnost těla neuvědomujeme. Vzniklé úchylky mají za následek bolesti v celé bederní oblasti, porušení kyčelních kloubů, oslabení a bolesti nohou. Má to nedozírné následky v celém organismu, zapříčiňuje téměř polovinu gynekologických bolestivých problémů žen - mnoho jich pro tyto potíže nemůže otěhotnět. Těhotné ženy mají od prvopočátku potíže (po napravení ustanou), při porodu mají velké porodní bolesti v křížové oblasti a může to být i příčina samovolného potratu. Úchylky kyčelních kostí zapříčiňují spazmy v břišní dutině v místě ženských orgánů. Tyto mají omezenou funkci, která zapříčiňuje mnoho ženských potíží i neplodnost.

Před 6 lety mi lékař na základě vyšetření ultrazvukem stanovil diagnózu, která mě šokovala - myom ve tvaru koule s průměrem 7,5 cm, vyrůstající z dělohy. Vysvětlil mi, že myom je nezhoubný nádor, tvořený svalovinou. Na Internetu jsem se dočetla, že "myom je nezhoubný nádor hladké svaloviny dutých orgánů, například trávicího traktu, ale hlavně dělohy. Vzniká v místech, kde je opotřebená hladká svalovina již poněkud zvazivovatělá a křehká, mnohdy po zánětech, kdy došlo k poruše svalového snopce, jehož konce snaživě dorůstají a rostou a rostou, ale nenaleznou se." Dále jsem se na Internetu dozvěděla, že je sice pravda, že myom je nezhoubný nádor, ale stále častěji dochází k tomu, že se z myomu vyvine maligní (zhoubný) nádor. Toto byla dost silná motivace, abych se dozvěděla maximum rad k prevenci rakoviny a řídila se jimi.

Snažila jsem se proto získat co nejvíce informací, abych se uzdravila bez chirurgické operace. Gynekolog mi totiž po vnitřním ultrazvuku sdělil podle něj jediné možné řešení ne právě nejšetrnějším způsobem: "Od této velikosti to bereme i s dělohou." Tehdy jsem chtěla mít ještě další dítě, o to víc jsem se snažila o uzdravení přírodní cestou.

Cvičila jsem cviky na spodní břišní svaly a podle knihy paní Věry Volné sestavu sedmi cviků z Knihy první pomoci - cvičení při počátečních bolestech páteře po dobu 3 měsíců a občas si je zacvičím i nyní. Jím více ovoce, zeleniny a zelených bylinek (např. bazalku, pažitku, nať petržele, řeřichu atd.), protože jsem se dočetla, že bych měla jíst více kyseliny listové. Pila jsem čaj z maliní a také čaj Malinová směs GK 1-2 lžičky do 1,5-2 dcl vody 2-3x denně mimo jídla a také jsem používala Měsíčkový olej (MO) do pochvy. "Měsíčkový olej MO je protizánětlivý, protiplísňový a vůbec působí proti kdečemu škodlivému tamo. Je slizničně i svalovovazivově lubrikační, zvláčňující (výrazně zlepšuje pružnost poševních stěn, tlumí pálení a svrbění, či případnou vyrážku, má lymfostimulující a imunoprotektivní efekt)."

Snažila jsem se častěji větrat - podle rady pro nemocné rakovinou: "Nutný je dostatek kyslíku ve vzduchu. Vyhýbat se vydýchaným prostorám. Větrat." Užívala jsem tablety Cleanse Plus určené k detoxikaci organismu od firmy Akuna  a pak prostředek k čištění lymfatického systému Lymfosan a antioxidační komplex Novomin společnosti Sibiřské zdraví, používaný k prevenci rakoviny nebo jako podpůrný prostředek k regeneraci organismu po chemoterapii.

Mechanismus působení antioxidačního komplexu Novomin je následující:
Z množství antioxidantů, obsažených v potravinových výrobcích, s jejichž pomocí lze posílit obranu organismu před stárnutím a nemocemi, včetně onkologických onemocnění, jsou významné zejména vitamíny A, C a E. Jejich úloha v obraně organismu před působením volných radikálů je již dávno známá, ale principiálně novým objevem profesora V. N. Sukolinského je to, že tyto vitamíny mohou pouze v určitých dávkách a v určitém procentuálním složení poskytovat obranné působení ve zdravých tkáních a poškozující působení v nádorových tkáních.

Profesor V. N. Sukolinský, přestože je operující chirurg, je přesvědčen, že veškeré radikální operace týkající se zhoubných nádorů je nezbytné posuzovat pouze jako léčení, zaměřené na odstranění velké části nádorových buněk a následně vyžadující bezpodmínečnou protinádorovou terapii účinnými netoxickými protinádorovými přípravky s cílem zničení zhoubných buněk, rozptýlených v organismu, které jsou potenciálním zdrojem rozvoje metastáz rakoviny po dobu několika let po operaci. ?. A poslední, jeden z nejdůležitějších bodů: optimistický vztah k životu a víra v sebe.

Lidé, kteří nikdy neztrácejí naději, nehledě na neúspěchy a porážky, jsou mnohem odolnější proti nemoci než pesimisté. Zdraví je možné zachovat pouze jedním přesvědčením: Zvládnu to!"

Submukózní (tj. podslizniční) myom se nejčastěji projevuje silným a dlouhým menstruačním krvácením." Tento symptom u mne i u dalších žen s myomy, se kterými jsem mluvila, zřejmě zároveň způsobil nedostatek železa a tím i problémy při chůzi do schodů nebo do kopce (velmi brzy se mi těžce dýchalo, dříve jsem s tím problémy neměla). S tím byla spojená i obrovská únava. Proto jsem užívala i potravinový doplněk Alveo firmy Akuna, který obsahuje extrakty z 26 druhů rostlin, včetně 2 druhů ženšenu. Během užívání Alvea jsem skutečně měla mnohem více energie. To mi velmi pomohlo, protože jsem tehdy měla hodně práce a předtím jsem bývala často nachlazená, takže jsem potřebovala posílit imunitu.

Mezi typické příznaky myomů (závisí mj. na jejich lokalizaci a velikosti) patří:

- prodloužené a silnější menstruační kr vácení, které často vede k anémii (chu dokrevnosti)

- bolestivé menses

- krvácení mimo menstruaci, které se v některých případech musí řešit kyretáží

- bolest v pánvi a podbřišku

- tlak v pánvi, pocit těžkosti (nadmutí) a otoku v podbřišku

- bolesti při pohlavním styku

- časté nucení na moč či obtížné mo čení, zácpa

- zvětšení objemu břicha

- poruchy plodnosti (sterilita či opako vané potrácení)."

Jelikož se při své práci - překladech a tlumočení - často setkám s velmi zajímavými informacemi týkajícími se zdraví, snažila jsem se tyto poznatky využít pro své uzdravení. Např. při tlumočení přednášky MUDr. Jaromíra Bertlíka, N.D. z firmy Akuna v Boby centru v Brně jsem se dozvěděla, že ,Každá rakovina je v podstatě způsobena neléčeným zánětem." Proto jsem se ještě více snažila o celkovou detoxikaci organismu a o odstranění ložisek zánětů v mém těle. Před dvěma lety jsme začali používat k detoxikaci a eliminaci zánětů i tělové svíce ze včelího vosku, které jsme pak začali i vyrábět. Aplikovala jsem je zejména na pupík a na podbřišek, pak na obličej a na prsní kost. Po jejich aplikaci jsem se cítila mnohem méně unavená než dříve, protože pokud si odstraníte z těla ložiska zánětů, váš organismus se pak mnohem snáz vypořádá s chřipkou nebo ostatními zdravotními problémy - prostě mu na to zbývá víc sil, než když musí zvládat ještě záněty v těle.

Pracuji doma a vařím téměř každý den pro celou rodinu, takže pro nás nebyl problém přejít na zdravější stravu (naštěstí doma s tím všichni souhlasili) - začali jsme vařit např. pohanku, jáhly, bezpluchý oves s hlívou ústřičnou, kaše z ovesných vloček apod. a hlavně jíme mnohem více ovoce a zeleniny, pijeme čaj pouze z bylin, které jsme nasbírali v přírodě (při výletech do lesa - ne však blízko pole, aby byliny neobsahovaly pesticidy a umělá hnojiva) a výrazně jsme omezili potraviny s umělými barvivy, sladidly a konzervanty (oplatky, čokolády, polotovary) a také jsme snížili spotřebu cukru a bílé mouky. Zpočátku se mi na tváři vytvořily pupínky - v podstatě výrazné akné, které však po zhruba jednom měsíci zmizelo a pak jsem měla daleko čistší a mladší pleť než dříve. Pozorovala jsem výrazné zlepšení chuti i čichu, také jsem měla mnohem nižší hladinu cukru v krvi a mnohem nižší cholesterol. Při překladech mi to lépe a rychleji myslelo, začala jsem vypadat mladší, trochu jsem zhubla. Cítila jsem, že mám více energie. Průvodním projevem mé detoxikace bylo i to, že jsem se zbavovala nepotřebných věcí (oblečení, které jsme už nenosili, staršího nábytku, knih apod.). Cítila jsem se pak v bytě mnohem lépe - potřebovala jsem totiž soulad nejen v sobě, ale i kolem sebe.

Kromě změny stravy, cvičení kalanetiky, cvičení na balonech a cviků na napravení kyčlí, užívání bylinných prostředků čínské medicíny, akupunktury, rodinných konstelací atd. jsem v září 2007 začala navštěvovat celoroční kurz tantra-jógy pro ženy, který probíhal v meditačním centru v Lažánkách od září do května, přibližně jeden víkend v měsíci. Součástí programu tohoto kurzu byly i meditace v pohybu - Oshovy meditace. Znala jsem je již z jiných kurzů (např. celoroční školy reiki po dobu 3 let atd.), které jsem v Lažánkách absolvovala. Při kundalini meditacích jsem pozorovala velkou úlevu v oblasti bederní páteře. Nejvíce mi pomáhaly dynamické meditace, po kterých jsem se cítila mnohem klidnější a spokojenější. A to bylo pro mne velmi důležité, protože podle mého názoru jsou myomy, cysty a další zdravotní problémy způsobeny potlačeným vztekem, agresivitou, nespokojeností a z toho vyplývajícími frustracemi a depresemi.

Na tomto kurzu jsem začala cvičit jógu pro ženy - cvičení Mohendžodáro. První měsíc, kdy jsem cvičila každý den i doma, mi toto cvičení nic neříkalo, připadalo mi divné, protože jsem s jógou neměla téměř žádné zkušenosti a byla jsem zvyklá na zcela jiný druh pohybu - aerobic nebo kalanetiku. Po měsíci nastala změna - cvičení mě čím dál tím víc bavilo, takže jsem dál cvičila každý den. Připadalo mi zvláštní, že některé ženy, které jezdily na kurz Tatra-jógy, doma necvičily. Zároveň jsem si ale uvědomovala, že vzhledem k mému zdravotnímu problému jsem měla mnohem silnější motivaci cvičit a uzdravit se. Došlo mi, že se na svou nemoc přestávám zlobit a brát ji jako křivdu nebo nespravedlnost ("Proč zrovna já?"), ale naopak cítím mnohem větší pokoru a dokonce jsem byla vděčná za to, k čemu mě nemoc přivedla, co jsem díky ní poznala a jak moc jsem se díky ní změnila k lepšímu. Pozorovala jsem na sobě, že ihned po cvičení mám mnohem krásnější a mladší zrůžovělou pleť (díky okysličení a prokrvení), výrazně se zlepšil můj krevní oběh, takže jsem se v zimě nemusela oblékat o vrstvu oblečení víc, ale naopak o vrstvu méně než ostatní. Dříve mi totiž byla dost zima, zejména v oblasti ledvin a záda v oblasti ledvin jsem měla výrazně chladnější než ostatní části zad. Nyní už mám ledviny mnohem zdravější než dříve a chlad v zádech necítím. Lidé mi začali říkat, že vypadám mnohem mladší a hezčí, muži se ke mně chovali mnohem galantněji než dříve - takže jsem byla klidnější a spokojenější a cítila jsem, že tato psychická pohoda podporuje mé uzdravení. Výraznou změnu mé okolí zaznamenalo i v mém oblečení, oblékám se nyní mnohem jemněji a ženštěji - přestala jsem nosit trička a mikiny s nápisy nebo čísly, nejčastěji nosím šaty nebo sukně a romantické (např. květované) halenky.

Na vernisáži mé kamarádky se mi stala velmi příjemná věc - byla jsem tam kromě mé kamarádky - výtvarnice jediná v sukni a v halence. Takže za mnou má kamarádka přišla se svým bratrem, který se chtěl seznámit "s tou slečnou v růžové halence", tj. se mnou (je mi 42 let). Dali jsme se do řeči a shodli jsme se, že žena v sukni má úplně jinou chůzi, než když jde v kalhotách. To mi říkalo více mužů. Také jsem se dozvěděla, že se mužům moc líbí, když na jaře ženy přestanou chodit v kabátech a nosí sukně nebo šaty. Působí to na ně, jakoby rozkvetly nejen stromy a květiny, ale i ženy.

Stále více žen se mne ptalo, jak to dělám, že vypadám a působím mnohem lépe, než dříve. Vysvětlila jsem jim účinky cvičení - "Mohendžodáro posiluje svaly pánevního dna a dělohy. Z čistě zdravotního hlediska to u starších žen znamená odstranění problémů s močením, s inkontinencí, s prolapsem (propadem) dělohy. Při cvičení se uvolňuje do těla velké množství estrogenů. Mohendžodáro totiž aktivuje žlázy s vnitřní sekrecí a ty začnou ve větší míře produkovat estrogeny. Tělo ví, jak velkou hladinu estrogenů potřebuje a samo si ji reguluje. Všeobecně se od dvacátého roku věku produkce estrogenů snižuje, protože žlázy se postupně unavují a zanášejí různými toxiny. Takže tento cvik zachovává dynamiku mládí. Pokud si chcete zachovat dlouho svěžest a pocit mladosti, je tento cvik vynikající. Ženy, které pravidelně cvičily toto cvičení, jsou známé svou krásou a svěžestí do vysokého věku. Je to jednoduchý recept na věčné mládí. Protože pohlavní hormony ovlivňují to, jak se člověk ve skutečnosti cítí, jestli se cítí nabitý nebo povadlý a unavený. Syntetický estrogen, který vám podává lékař, je ve skutečnosti velmi škodlivý a vůbec nerespektuje přirozené cykly v těle. Naopak uměle vyvolá vysokou hladinu a ve skutečnosti tak poškozuje tělo. Nejhorší jsou v tomto smyslu injekce estrogenů a tělíska, která se implantují do podkoží. Žena je krásná, pokud má dostatek estrogenů, žena je povadlá a nepřitažlivá, má-li estrogenů málo."

Cvičení Mohendžodáro zcela změnilo můj život. Jsem moc ráda, že jsem se je učila a že jsem je pravidelně cvičila i doma. Přineslo mi nejen výrazné zlepšení mého zdravotního stavu - ledvin, krevního oběhu, kloubů, ale zejména spolu s dalšími metodami a detoxikací se skutečně podařilo dosáhnout několikanásobného zmenšení myomu. Navíc jsem se na kurzu setkala s mnoha zajímavými ženami, se kterými se navštěvujeme, píšeme si, povídáme si, také jsme se domluvily, že budeme každou sobotu a neděli cvičit všechny ve stejnou dobu. Což mě podporuje, abych dál cvičila, protože v tom nejsem sama, cvičí nás víc. Za pár dnů se stanu cvičitelkou tantra-jógy pro ženy a pak s kamarádkami - také cvičitelkami - budeme předávat naše zkušenosti dalším ženám.

Závěr
Co doporučit ženám, které mají myomy, cysty nebo jiné gynekologické problémy?

Zjistit (např. u fyzioterapeuta), zda máte posunutou pánev. Pokud ano, začít každý den po dobu minimálně 3 měsíců cvičit cviky na nápravu pánve. Zároveň si můžete nechat u fyzioterapeuta napravit pánev Dornovou, popřípadě jinou metodou a cvičit každý den doma cviky, které vám terapeut doporučí.

Denně cvičit cviky na posílení břišních svalů, včetně spodních břišních svalů a na posílení pánevního dna - např. cvičení Mohendžodáro. Je velmi důležité cvičit oba typy cviků, zejména pokud je myom nebo cysta větší, aby nedocházelo k poklesu orgánů v břišní dutině a k uvolnění pánevního dna. Zároveň vám tato cvičení pomohou, abyste neměly větší břicho - pokud je myom nebo cysta větší.

Zvolit si metodu (popř. více metod) detoxikace a snažit se jíst co nejvíce potravin obsahujících kyselinu listovou, zároveň sníst denně minimálně 5 porcí ovoce a zeleniny. To má velký význam nejen pro přísun živin, vitamínů a minerálů do organismu, ale i pro zlepšení peristaltiky střev - zejména pokud je myom nebo cysta větší a při nedostatku pohybu a malému obsahu vlákniny ve stravě by mohlo dojít k zácpě nebo retenci moči (pokud by myom nebo cysta tlačily na střeva nebo močovou trubici).

Více pohybu (např. procházky v přírodě, Oshovy meditace) - mimo jiné rovněž pro zlepšení peristaltiky střev.

Nejdůležitější ze všeho je však zbavit se depresí, tj. změnit přesvědčení vašeho podvědomí - mnoho lidí dělá zdánlivě všechno pro to, aby se uzdravili, ale tyto jejich snahy nepřinášejí žádoucí výsledek. Je to proto, že spousta lidí se podceňuje, podvědomě jsou přesvědčení, že si nezaslouží být zdraví nebo úspěšní. Nebo mají deprese a tento svět jim proto připadá tak děsivý, že podvědomě touží zemřít. Na vědomé úrovni o tom však neví a říkají, že se přece chtějí uzdravit. Způsobů, jak se zbavit depresí, je více - podle mého názoru je nejúčinnější dynamická meditace, popř. jiné Oshovy meditace a cvičení Mohendžodáro. Lidé, trpící depresemi, kteří dělali dynamické meditace, mi říkali, že po dobu zhruba 3 dnů po dynamické meditaci se jejich deprese zhorší - jakoby "vyplavou na povrch", pak ale ustoupí a oni se cítí mnohem lépe. "Z odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) vyplývá, že v roce 2020 již bude deprese druhou nejčastější nemocí hned po chorobách srdce a cév." Dynamické meditace a cvičení Mohendžodáro jsou podle mého názoru také skvělou prevencí depresí. Pomáhají najít cestu k sobě i k ostatním, pochopit sebe i je.

Uvolnit se, najít si čas na činnost, která vás baví. Zbavit se přehnaného perfekcionismu - skutečně máte "patent na pravdu", opravdu je to, co kritizujete, nedokonalé, protože vy to za nedokonalé považujete? A co když se mýlíte, co když je to dokonalé tak, jak to je? Skutečně musíte být "dokonalá" podle svých představ, protože podvědomě toužíte po lásce a myslíte si, že pokud nebudete dokonalá a nepostradatelná, tak vás nebudou mít lidé rádi? Co když je to přesně naopak - "přehnaným perfekcionismem si nejenom komplikujete život, navíc své okolí skutečně otrávíte. Neznamená to však, že perfekcionismus je třeba zatracovat úplně. Na touze po lepším životě není nic špatného. Naopak při cestě k úspěchu je velice užitečná. Člověk ale musí dělat věci kvůli sobě samému, z přirozené touhy po poznání svých možností, ne jenom proto, aby stoupl v očích svých nadřízených nebo přátel. A když se právě nedaří, není nutno hned rezignovat, ale naopak říct si: udělal jsem to nejlépe, jak jen to šlo. Naučíte-li se těšit z malých anebo částečných úspěchů, budete-li si klást dosažitelné cíle, jste na dobré cestě ke zlepšení kvality svého života." Nadávat na manžela nebo partnera, na šéfa, na děti, prostě na ostatní lidi není řešení. Své okolí nezměníte, můžete však změnit svůj postoj k němu i k tomu, co jste v minulosti prožily a tím změníte samu sebe. Teprve pak se k vám vaše okolí bude chovat jinak. Představte si, že jste vysílač a vaše okolí přijímač. Chcete, aby se k vám lidé chovali jinak? Pracujte na sobě, mějte se rády a uvidíte, že "začnete vysílat jiné vlny" a okolí k vám bude mnohem přívětivější. Ostatní lidé jsou samozřejmě zase "vysílače" a vy "přijímač" - vzájemně na sebe působíte. Oni reagují na vás a vy na ně. Pokud budete na sobě pracovat, začnete přitahovat úplně jiné lidi a budete klidnější a spokojenější, váš život se stane mnohem zajímavějším a naplněnějším.

Tato doporučení slouží samozřejmě i jako prevence nejen gynekologických problémů, ale i dalších zdravotních potíží.

Na závěr cituji pana Miroslava Hrabicu, autora několika knih (úryvek je z kapitoly "Cysty a myomy" z knihy "Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí"):

"Ženy, kolik z Vás vysílá myšlenky plné nespokojenosti, zášti, ukřivdění a přání těžkého soudu na toho, s kým žije či žila. Tyto myšlenky ubližují Vašemu partnerovi, ale i Vám. Jako malé, neviditelné kamínky (duchovní zátěž Vašich chyb) kumulují se tyto myšlenky kolem dělohy a vaječníků a problém, omyl ducha postupně přestupuje na tělo. Posléze se projeví cystami a myomy. Ublížení a pocit ponížení se zhmotní v lidském organismu.
Ženy, i ve vztahu k mužům se učíte. Tak jako oni se učí vnímat spíše Vaše duševní kvality a ne tělesný vzhled. Naplňujte svůj život uspokojením, smířením se s těžkostmi a láskou k těm, kteří Vám možná ublížili. Pak bude Váš život snazší a gynekologické operace pojmem neznámým."

10. srpna 2009

 

Použitá literatura:
http://www.dornova-metoda.com/dornova-metoda-masaz-bolesti-zad-rozhovory.htm (link is external)
Věra Volná: Kniha první pomoci - cvičení při počátečních bolestech páteře, Vega VA 2003, str. 5, http://www.vegava.wz.cz/web/index.php?id=4 (link is external)
http://www.nakupujeme.cz/dedekkorenar/index.php?switch=dk/detail&idktg=39613&id=200293 (link is external)
http://www.nakupujeme.cz/dedekkorenar/index.php?switch=dk/detail&idktg=39613&id=206412 (link is external)
http://www.zdravi-bylinky.cz/choroby/rakovina-a-ostatni (link is external)
Leták k antioxidačnímu komplexu Novomin společnosti Sibiřské zdraví, http://www.sibvaleo.com/katalog.phtml?id=1459&cat=1459 (link is external)
http://www.akuna.cz/index.php?typ=AUA&showid=1 (link is external)
http://www.myomy.cz/gynendoskopie/submukozni_myomy.htm (link is external)
http://www.telovesvice.wz.cz/ (link is external)
http://www.sugama.cz/s/modules/sugama_groups/detail.php?id=286 (link is external)
http://www.sugama.cz/s/modules/news/otext.php?otext_id=13&storytopic=3 (link is external)
http://www.sugama.cz/s/modules/news/otext.php?otext_id=12&storytopic=3 (link is external)
http://www.ordinace.cz/clanek/deprese-bude-druhou-nejcastejsi-pricinou-nemocnosti (link is external)
Miroslav Hrabica: Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí, BOMA PRINT spol. s r.o., str. 93
http://www.anabell.cz/index.php/clanky-a-vase-pribehy/poruchy-prijmu-potravy/16-ideal-krasy/220-zbytena-honika-za-idealem (link is external)

 

Upozornění: 
Přebírání článků bez svolení provozovatele těchto stránek zakázáno. Pro možnost publikování tohoto článku na vašem serveru nás prosím kontaktujte do kanceláře emailem na info@sugama.cz. Zveřejněno ve spolupráci s Tantra-jógou pro ženy, Mohendžodáro, MUDr. Monika Sičová.

© Mohendžodáro 2017