Mohendžodáro - Reference: Časopis MAXIM

O kurzech tantry

Maxim - O kurzech tantry

S reportérem Ivanem Brezinou o kurzech tantry pro MAXIM.
Rozhovor natočen snad již před více než deseti lety ... berte jej s rezervou ! 🙂

Ma Deva Pranama (občanským jménem MUDr. Monika Sičová) pořádá v meditačním centru Lažánky u Brna kurzy tantry. Maxim se ji pokusil záměrně úchylnými a stupidními otázkami vykolejit ze zenové vyrovnanosti, kterou jí tato prastará asijská duchovní technika přináší.

... Co se vlastně díky tvému kurzu s člověkem stane? 
Otevře se sám sobě. Ztratí své vnitřní bloky, získá odvahu překračovat hranice a stane se tak mnohem svobodnějším...

Pozvala nás na kurzy posvátného sexu ...

Chcete v sobě probudit nadvědomí? Nebo už vás to se stálou partnerkou nebaví v posteli? Buď ji nahraďte modelkou Imogen Bailey nebo se přihlaste do kurzů posvátného milování.

Tantra je kult erotické extáze, která může vést až k osvícení. Sex je pro tantrika posvátný, protože zážitek dokonalé tělesné jednoty s partnerem je vlastně odrazem jednoty člověka s Bohem. Pokud se ti podaří ovládnout sílu orgasmu, můžeš sex použít k duchovnímu rozvoji. Pak už to není jen kopulace, ale něco jako bohoslužba – soulož se samotnou Existencí.

To zní skoro jako nábor ke krišňákům nebo k jehovistům… 
Rozdíl je v tom, že náboženské sekty sex potlačují. Diktují lidem, jak se chovat v posteli a tím se je snaží kontrolovat. Všichni velcí manipulátoři se odedávna pokoušejí spoutat nejsilnější lidský pud. Proč myslíš, že bylo za komunistů zakázané porno a proč proti němu dodnes bojují křesťané? Protože omezování nejintimnější lidské sféry je základním mocenským nástrojem. Když se jim podaří zbavit nás svobody v sexu, udělají z nás poslušné ovce. 

Takže čím víc souložím, tím jsem svobodnější? 
Dá se to tak říct, ale na našich kurzech jde o sex až v druhém plánu. Učíme lidi užívat si víc nejen sexu, ale všeho, co život přináší. Moderní člověk příliš přemýšlí a málo prožívá. Většina žen třeba neumí pořádně prožít svoje ženství. Nemají se kde naučit ženské role, nikdy se nedotkly jiné ženy… 

Na tantrické kursy se tedy lidé jezdí vzájemně osahávat? 
Mimo jiné. Dotyk ale vůbec nemusí být jen sexuální. Člověku dotyk taky umožňuje svobodně přijmout své vlastní tělo a otevřít se tak ostatním. Žijeme v kultuře, kde se nesluší dotýkat se cizích lidí, pociťujeme to jako narušení intimní ,bubliny’. Tantra tohle dotykové tabu ruší. Taky vymazává první vrstvu osobnosti, všechny ty role, které každý z nás navenek hraje. 

Mohou se na tantrický kurs přihlásit i páry? 
Samozřejmě – celá tantrická škola sice trvá tři roky, ale pořádáme i kratší kurzy pro samotné ženy nebo pro páry. Tantra je skvělým řešením pro dvojice, které si už zevšedněly nebo které rády překračují svůj stín. Člověk se totiž díky ní naučí mnohem víc přiblížit partnerovi. V tom se tantra liší od porna, které je naopak jen čistým sexem bez jakéhokoli vztahu k druhým lidem. 

Co se vlastně díky tvému kurzu s člověkem stane? 
Otevře se sám sobě. Ztratí své vnitřní bloky, získá odvahu překračovat hranice a stane se tak mnohem svobodnějším. Přestane mít třeba pocit viny z toho, že ho lákají takzvané perverze, za které se předtím styděl sám před sebou. Tyhle ,úchylky’ přijme jako přirozený projev své osobnosti. 

Včetně trojek, grupáčů a tak? 
Kurzy k tomu nevedeme, ale mimo program se to občas přihodí. Mnohem podstatnější ale je, že na kurzu člověk žije jakoby v jiném časoprostoru a ve změněném stavu vědomí. Když se pak vrátíš do běžné reality, často úplně přehodnotíš celý svůj dosavadní způsob života. Když jsem kdysi s tantrou začínala, připadala jsem si, jako kdybych se řítila po schodech na kolečkových bruslích. Bezhlavě jsem se vrhala do všech situací, které jsem už dávno chtěla vyzkoušet, ale nenašla jsem k tomu odvahu. Tím, že dokážeš prožít své tajné sny, se tvůj život velmi obohatí. 

Co všechno jsi prožila? Můžeš být konkrétnější? 
Klidně, ale nesmíš to tam napsat. 

Tak mi to jen pošeptej… Ale nemůže být tantra nebezpečná? Co když v sobě díky ní otevřeš třináctou komnatu, která tě zničí? 
Nebezpečné naopak je v sobě sex potlačovat. Tantra se podobá dávným svobodným rituálům pohanských kmenů, jejichž příslušníci se vždy na jaře hromadně milovali, aby zúrodnili půdu. Uctívali ztopořený falus. 

Uctíváš ho taky?
Jasně, erekce je přece nádherná! Často se stává, že ji muži dostanou při nácviku různých tantrických technik. Mají z toho trauma, protože se za erekci na veřejnosti stydí a myslí si, že je to něco nepatřičného. Ale já se jim směju: Nejdřív jste nešťastní, že se vám nepostaví a pak zase, že se vám postaví… 

Mě cizí erekce nezajímá, jsem striktní heterosexuál. Proč ale chodit na tantrický kurz a ne třeba na swingers? 
Swingers je jen pokleslým odvarem starých kolektivních orgiastických rituálů. Člověk tam jde jen proto, aby anonymně uvolnil nahromaděnou sexuální energii. Tantra ji umí využít k vyšším duchovním cílům: k navázání hlubokého citového vztahu s partnerem, k umění, k sebevyjádření… Na kurzu se stává, že třeba čtyřicet lidí tvořivě vybuchne. Hrají divadlo, kreslí, křičí, tancují, prostě velmi silně prožívají každou vteřinu. 

Co dalšího se dá na kurzu zažít? 
Třeba Oshovy zenové meditace, súfijské a šamanské techniky nebo cvičení Mohendžodáro, které umožní rozvést sexuální energii z pánve do celého těla. A taky masáže, které člověka naučí přijímat dotyk na všech částech těla. 

Včetně pohlaví? 
Namasírovat pohlaví není žádné umění. Umění je namasírovat celé tělo tak, aby se probudilo a stalo se jedním velkým vzrušeným pohlavím. 

Hmm… Až do dneška jsem o tantře věděl jen to, že se při ní zadržuje orgasmus. 
Je to spíš balancování na hraně. Tantrik se snaží orgasmus oddálit, ale zároveň se při tom co nejdéle udržet ve stavu vrcholného vzrušení. Když to umíš, dá se to dělat celé hodiny. Sexuální energie, která by se jinak bezcílně uvolnila, se tím postupně koncentruje. Když pak orgasmus nakonec přijde, člověk ho neprožije jen pohlavím, ale celým tělem. Je to tak silný duchovní zážitek, že se celý vesmír otřese v základech. 

Kdy se naposled otřásl tobě? 
Víš co? Přestaň se už laskavě vyptávat jako totální úchyl! 

© Mohendžodáro 2017