Mohendžodáro - Reference: Časopis PULS

Tantra-jóga: Cesta k ženské duši

Tantra jóga: cesta k ženské duši

Pěkný článek Blanky Gololobovová o Mohendžodáru v časopise PULS.

 

Gynekologické obtíže, bolestivá menstruace problémy s otěhotněním či sexualitou? To je stručný výčet toho, s čím vám může pomoci tantra-jóga Mohendžodáro. Možná ještě důležitější ale je, že vás naučí mít ráda sama sebe a prosadit se v mužském světě pomocí ženských zbraní.

Klasická jóga či jiná energetická cvičení mají bezesporu příznivý vliv na tělo i duši, přesto však mají jednu chybu: byly vymyšleny muži a pro muže. Proto také například nepracují s pánevním dnem, což je pro ženu velmi důležitá oblast, v níž se rodí životní a sexuální energie. Naopak tantra-jóga se svaly pánevního dna pracuje velmi intenzivně a navíc jde o systém, který byl před tisíciletím vytvořen výhradně pro ženy.

Tajemství zdraví i vnitřní krásy

"Klasická jóga je spíše mužská záležitost," vysvětluje MUDr. Monika Sičová, zakladatelka školy tantra-jógy Mohendžodáro v naší republice. "Nechci se nikoho dotknout, ale mám pocit, že ženy, které dlouhodobě cvičí klasickou jógu, někdy vypadají spíš jako muži. Naopak ty, které objevily Mohendžodáro, jsou většinou krásné a jakoby rozzářené. Je to dáno nejen tím, že tantra-jóga harmonizuje hormonální systém a omlazuje jejich tělo, ale také jim pomáhá s uvolněním emocí a zbavení se nesmyslných strachů. Je to čistě ženská cesta."

A jak to vlastně funguje? Soustředěným procvičováním pánevního dna, prací s dechem a emocemi dochází k prokrvení pánevní oblasti a aktivizaci vaječníků. Tím se normalizuje jejich hormonální činnost, což se následně odrazí v hormonální rovnováze celého organismu, celkové vitalitě i psychice ženy. Existují i vědecké výzkumy, které příznivý vliv jógy potvrzují a dokládají výrazné ovlivnění hormonální rovnováhy. Badatelka Dinah Rodrigues například vypracovala rozsáhlé studie, v nichž sledovala několik tisíc žen různého věku - měření jejich hormonálních hladin jednoznačně ukázalo, že cvičení přirozeně aktivizuje vaječníky, které poté začnou vyváženě produkovat ženské hormony.

Probuďte svou sexualitu

Účinky na zdraví jsou přitom mimořádné a týkají se všech věkových skupin. "Mladším ženám může tantra-jóga pomoci zvládnout chronické gynekologické záněty, odstranit bolesti při menstruaci, ale také objevit a pozitivně ovlivnit vlastní sexualitu," říká MUDr. Sičová. "Uvolní se totiž jejich psychika, ztratí zábrany a naučí se pracovat s pánevním dnem, což je přínosem pro ně samotné i jejich partnery. Mnohé ženy dokonce díky Mohendžodáru objevily mnohonásobný orgasmus, protože se naučily lépe pracovat se svou sexuální energií. Příznivý vliv na sexualitu je patrný i v období po porodu - tehdy je totiž pánevní dno uvolněné, což se u čerstvých maminek projevuje mimo jiné i sníženou milostnou touhou. V pozdějším věku zase tantra-jóga pomůže zmírnit nepříjemné projevy menopauzy či předejít problémům s inkontinencí. Vzpomínám si dokonce na jednu ženu, které měla kvůli těžké inkontinenci těsně před operací, a po měsíci cvičení se její obtíže zcela upravily."

Cesta k vytouženému miminku

Velmi užitečná může být tantra-jóga pro ženy, které touží po miminku. Působí totiž velmi komplexně - nejen, že působením na vaječníky obnoví hormonální rovnováhu a celkově upraví stav gynekologických orgánů, ale zároveň příznivě ovlivní i psychiku. "Z našich kurzů proto každoročně odchází řada žen s vytouženým miminkem a dokonce jsem se už setkala se dvěma, kterým se díky cvičení podařilo otěhotnět i po pětačtyřicítce," upozorňuje Monika Sičová. "Pro ženy, které ještě nerodily, zase neznám lepší přípravu na porod."

Možná nejvýraznější jsou ovšem podle ní pozitivní změny v psychické oblasti "Zvláště u těch, které absolvují celoroční víkendový kurz Umění tantra-jógy pro ženy, se často stává, že si během něj velmi silně uvědomí své potřeby, zvláště, pokud z nějakých důvodů nežijí život tak, jak by chtěly - jsou s mužem, který jim nevyhovuje, dělají práci, která je nebaví... Mohendžodáro jim pomůže navrátit se sama k sobě, a dodá jim dost síly, aby mohly uskutečnit změny ve svém životě. Důležité také je, že v sobě ženy objeví ženskou sílu a naučí se ji využívat. Důležité je to hlavně pro ženy, které se snaží prosadit v profesní oblasti. Tím, že se pohybují v převážně mužském světě, jsou nucené používat mužské zbraně, potlačují svou ženskost a to se může projevit řadou problémů v psychické i tělesné oblasti. Tantra jóga je ale naučí, že jejich síla je právě v jejich ženskosti, a když ji umějí používat, dosáhnou v práci i v životě mnohem víc," uzavírá.

Jak rozproudit energii v pánvi

Následující tři cvičení jsou úvodem do tantrajógy a naučí vás pracovat s pánevním dnem. Cvičte je vždy na klidném místě, kde vás nikdo nebude rušit - důležité je totiž nejen jejich správné provedení, ale také vaše pozornosti, soustředění a práce s emocemi.

-         Posaďte se na židli a pod pánevní dno si vložte otevřenou dlaň. Zavřete oči, zhluboka dýchejte a představujte si, jako byste pánví vydechovala do své dlaně. Jakmile navážete pocitový kontakt s pánevním dnem, začněte se učit ovládat jeho svaly: Nadechujte se nosem a přitom pod svou rukou svaly stáhněte. Při výdechu otevřenými ústy pánevní dno proti dlani otevřete a uvolněte. Cvičte 21x, důraz klaďte především na dokonalé uvolnění při výdechu.

-         Následující cvičení vám pomůže rozproudit energii v pánvi. Postavte se bosýma nohama na šířku ramen, špičky směřují dopředu, kolena jsou pokrčená, pánev lehce podsazená, bříško lehce zatažené, hrudník otevřený, hlava vytažená vzhůru, oči zavřené. Dýchejte do celého těla. Nyní spojte ruce před bříškem dlaněmi k sobě a přeneste svou pozornost do pánve. Nadechněte se nosem, zatáhněte pánevní dno a přitom podsaďte pánev a zatlačte rukama proti sobě. S výdechem ústy (směrem dolů) svaly uvolněte a přitom pohybujte pánví směrem vzad. Cvičte 21x, pohyb pánve i zatažení a uvolnění svalů provádějte v maximálním rozsahu.

-         Po zvládnutí předchozího cviku přejděte k dalšímu kroku. Provedení cviku je v podstatě stejné, jen s tím, v pozici zatažení po nádechu vydržíme asi 10 vteřin (nedýcháme), a poté vydechneme několikrát až do úplného uvolnění svalů. Opět opakujeme 21x.

Z Indie až do české kotliny

Tantra-jóga je několik tisíc let starý systém cvičení pro ženy, který vznikl v oblasti města Mohendžodáro, na území dnešního Pákistánu a později byl přenesen do Indie. Na rozdíl od klasické jógy ovšem nikdy nedosáhl masívního rozšíření - mimo jiné i proto, že žádná kultura, v níž vládnou muži, nijak zvlášť nepodporuje silné, nezávislé ženy.

Do naší vlasti přinesla tantra-jógu Mohendžodáro MUDr. Monika Sičová, která v pětadvaceti letech odjela do Indie, aby tam studovala Osho meditace a hara masáže. Tam se také ve městě Puna seznámila s ženou jménem Amba, která ji zasvětila do prastarého umění a zásadně tak změnila její život. Dnes Monika působí v Meditačním centru Lažánky, kde pořádá celoroční víkendovou školu Umění tantra-jógy a vychovala také celou řadu dalších cvičitelek.

© Mohendžodáro 2017